Kupno mieszkania – poradnik

Dlaczego postanowiłem napisać tą książkę?

 

W 2003 roku jeszcze jako student ekonomii wyjechałem na praktyki do Niemiec. Pracowałem w firmie BeamtenWohnungsgesellschaft Dr. Buschmann K.G. Firma zajmuje się zarządzaniem i wynajmem nieruchomości. To właśnie wtedy zainteresowałem się tematyką nieruchomości.

Zobaczyłem, jak dużą wagę przykłada się tam do kwestii umów, weryfikacji kontrahentów, a także marketingu. Na rynku nieruchomości pomiędzy stronami transakcji występuje zazwyczaj dużo konfliktów, dużo emocji związanych z negocjacjami cenowymi.

Byłem świadkiem sytuacji, w których pozornie drobne elementy otoczenia wpływają na wartość nieruchomości czy też na powodzenie lub porażkę ulokowanych w nich przedsięwzięć biznesowych.

W 2007 roku ukazało się I wydanie tej książki. Przygotowałem ją dla ludzi, którzy mają nikłe pojęcie o obrocie nieruchomościami, aby ich ustrzec przed ewentualnymi trudnościami. W dużej mierze zadecydowała pewna historia, która wydarzyła się jesienią 2005 roku. (Wspominam o niej w książce). Wtedy podpisałem umowę z developerem, z którym później musiałem się procesować i odbierać wpłacone przeze mnie środki na drodze komorniczej. Dzięki temu, że przygotowałem się do podpisania umowy, udało mi się odzyskać wpłacone środki i uzyskać od developera odszkodowanie (mimo jego trudności z wypłacalnością).

Niestety wielu moich niedoszłych sąsiadów potraciło pieniądze, jednocześnie nie mając mieszkania, na które wpłacali. To właśnie po wygraniu wszystkich spraw z wyżej wspomnianym developerem postanowiłem napisać poradnik, aby uświadomić ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi z kupnem nieruchomości i pomóc im się od nich ustrzec.

Kupno mieszkania jest zazwyczaj największą transakcją finansową w życiu. Wiąże się z wieloma emocjami. Dodatkowo sprzedający ma przewagę nad kupującym. Zapewne spędził tam jakiś czas, a być może dokonał niekorzystnej transakcji i chce się pozbyć lokalu. Na pewno posiada informacje zarówno na temat mocnych stron lokalu – które będzie starał się silnie zaakcentować, pokazując mieszkanie – jak również informacje na temat uciążliwości związanych z mieszkaniem, którymi zapewne nie będzie się chwalił.

Kupno nieruchomości wymaga wiedzy z różnych dziedzin – takich, jak: prawo, bankowość, psychologia.

Ktoś powie, że można skorzystać z pomocy biura nieruchomości, doradcy finansowego. Tak, oczywiście, z tym, że nie każdy doradca działa na korzyść klienta. Dlatego dobrze jest mieć wiedzę, aby nie dać się zmanipulować. Taki jest cel książki – uczulić na pewne niekorzystne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Dlatego umieściłem w książce moje spostrzeżenia, a także przykłady (krok po kroku) transakcji które przeprowadziłem na rynku lubelskim.

Od czasu ukazania się pierwszego wydania w 2008 roku zmienił się układ sił w relacji sprzedający – kupujący. Zmieniła się także sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Weszły nowe uregulowania prawne mające za zadanie ochronę kupujących. Dlatego w 2017 roku przygotowałem III wersję mojego poradnika. Poradnik jest dostępny w formie papierowej oraz elektronicznej.

Kliknij tutaj aby poznać więcej szczegółów.